Stolik kawowy z charakterem – jaki warto wybrać?

Trudno wyobrazić sobie praktycznie urządzony salon bez stolika, przy którym domownicy i goście mogliby zrelaksować się popijając aromatyczną kawę czy herbatę. Stolik kawowy jest niewielkim, za to bardzo użytecznym meblem – wraz z wygodną kanapą i fotelami tworzy przyjemną enklawę wypoczynku. Jednak to element nie tylko funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Oryginalny, z pomysłem dobrany stolik doskonałe uzupełni aranżację każdego wnętrza, nadając mu niebanalnego stylu.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Najważniejszą zasadą, którą warto kierować się podczas wyboru odpowiedniego stolika, jest indywidualna potrzeba. Trudno wskazać jedno, uniwersalne rozwiązanie – wszystko zależy od gustu właścicieli oraz rodzaju i stylu wnętrza. Dzisiaj nie trzeba trzymać się żadnych, sztywno narzuconych kanonów. Można oczywiście zaaranżować salon w konkretnym stylu i postawić np. tylko na meble z litego drewna, ale można również swobodnie bawić się wystrojem poprzez łączenie elementów różnych stylów i materiałów, osiągając przy tym bardzo ciekawe efekty.

Poza wyglądem stolika liczy się wygoda z jego korzystania. Dlatego, aby dobrze dopasować go do salonu, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:

  • wysokość stolika kawowego – optymalna wysokość oscyluje między 40 do 55 cm i powinna być dostosowana do wysokości siedzisk
  • wielkość blatu – jeżeli kanapa pomieści wielu gości, powinna być wystarczająca  ilość miejsca na stoliku do postawienia odpowiedniej liczby filiżanek czy kubków oraz talerzyków do ciasta
  • odstęp między siedzeniami a stolikiem – odległość ta powinna zapewnić siedzącym osobom swobodę i powinna wynosić około 45 cm
  • proporcjonalność względem otoczenia – stolik kawowy dobrze się prezentuje, gdy w przybliżeniu mierzy ⅔ lub ½ długości mebla do siedzenia

Stolik kawowy – w jakim stylu?

Różnorodność form i materiałów stolików do kawy może przyprawić o zawrót głowy. Od ponadczasowej, zawsze modnej klasyki, poprzez styl skandynawski, vintage, minimalistyczny, aż po industrialną nowoczesność. W bogatej ofercie rynkowej każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Ogromna kreatywność projektantów uczyniła ze stolików kawowych mocny akcent aranżacyjny salonu. Często wyglądają jak małe dzieła sztuki i stanowią najważniejszą dekorację wnętrza – jak niesamowity, przykuwający wzrok stolik z korzenia dostępny na https://henrywood.pl/produkt/kobe-stolik-kawowy/ .

Zadziwiające kształtem meble powstają ze stali czy aluminium. Często łączone z innymi surowcami, tworzą piękne, ażurowe lub druciane kompozycje dopełnione szkłem, drewnem czy marmurem. Kolejnym ciekawym materiałem jest tworzywo sztuczne. Kojarzone jeszcze do niedawna raczej z czymś tandetnym, dzięki nowoczesnym technologiom osiągnęło dużą trwałość, atrakcyjny wygląd oraz niezwykłą plastyczność, która umożliwia tworzenie dowolnych form i kolorów – od klasycznych, aż po futurystyczne modele. 

Oryginalny design – meble z litego drewna

Najbardziej klasycznym materiałem do wyrobu mebli jest drewno. Jednak klasyczne, absolutnie nie oznacza nudne. Najlepszym tego przykładem są dekoracje, stoliki różnego rodzaju oraz inne meble z litego drewna firmy Henry Wood, dostępne na stronie henrywood.pl.

Drewno jest ponadczasowe – ciepłe, pełne niepowtarzalnego uroku i trwałe, a każdy mebel unikalny, z uwagi na specyfikę drewna i zachowanie jego naturalnego koloru. 

Naprawdę niezwykłą propozycję stanowi kawowy stolik z korzenia drzewa tikowego. Nie ma dwóch takich samych blatów, różnią się kształtem, rozmiarem oraz indywidualnymi cechami wykorzystanego materiału. Decydując się na tego typu wyrób, można mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiego samego stolika – to właśnie prawdziwy mebel z charakterem. 

KOSZYK 0